< wróć

Perspektywy na rynku

Rozwój, technologie i innowacje generują konkretne potrzeby. Wzrastająca konsumpcja usług napędzanych przez branże It poszerza rynek pracy. Poszukiwani są programiści zarówno od technologii na szczeblu zwykłego użytkownika jak i tych od zaawansowanych systemów.

Zbyt mała ilość programistów nie jest zjawiskiem nowym. Deficyt w Polsce liczy się w dziesiątkach tysięcy, a już w Europie jest to skala sięgająca setek tysięcy. Jednak według danych przedstawionych przez Komisję Europejską zapotrzebowanie na informatyków nieznacznie spada. Wynika to ze wzrostu kształcenia specjalistów w danej dziedzinie i zwiększonego zainteresowaniem kierunkami związanymi z Informacją Technologiczną w ostatnich latach. Praca programisty budzi duże zainteresowanie pod względem zarobków, ale jest też wymagająca ze względu na specjalistyczną wiedzę i umiejętności. Obecnie pracodawcy zwracają też uwagę na znajomość języków, udział w projektach międzynarodowych i zdolności komunikacyjne oraz umiejętność pracy w zespole. Warto zwróci uwagę na specyfikę relacji pracodawcy i pracownika. Rynek IT jest często określany – Rynkiem pracownika. Pracodawca nie narzuca warunków pracy, a są one wynikiem porozumienia.

Portale społecznościowe są łatwym łupem nawet dla mało wprawionych hakerów. Po włamaniu się na nasz serwis zdobywają dostęp do emaila lub logują się na konto bankowe. Warto też zwrócić uwagę na urządzenia mobilne, które można zainfekować szkodliwym oprogramowaniem po podłączeniu do internetu.

Każde z przedsiębiorstw, które chce odnosić sukcesy, musi się modernizować i wdrażać nowoczesne systemy i aplikacje,

które mają wspomagać zarządzanie czy optymalizować procesy. Od tego jak bardzo innowacyjna jest firma zależy czy przetrwa na rynku i jak będzie postrzegana przez rynek i klientów. Równie ciekawym utrzymującym się trendem w sektorze IT jest outsourcing. To nic innego jak nawiązanie współpracy z zewnętrznym podmiotem, któremu przekazane zostają do zrealizowania konkretne zadania. Wiele firm nie ma środków na zatrudnienie własnych informatyków. Outsourcing pozwala zoptymalizować wydatki przedsiębiorstw przeznaczone na informatykę. Z takiej formy współpracy korzystają nie tylko lokalne, ale również globalne przedsiębiorstwa. Doskonałym przykładem są firmy, które przez wzgląd na wydatki, rozglądają się za zakupem oprogramowania SaaS (Software as a Service), dzięki któremu nie muszą co jakiś czas kupować najnowszych wersji oprogramowania, tylko korzystają z jego aktualizacji. W efekcie otrzymują zawsze aktualny software. Wysoko wykwalifikowani specjaliści IT są niewątpliwym atutem i czynnikiem przyciągającym do Polski międzynarodowe firmy. Poziom wykształcenia i kwalifikacje pracowników w tym sektorze oceniane są naprawdę wysoko.

największe zapotrzebowanie jest na programistów Java, .Net, C++, PHP, HTML, Python i PLSQL.