< wróć

Praca zdalna – marzenie czy utrapienie?

Duża latte, laptop, modna kawiarnia a może rajska plaża, hamak i notebook? Komu nie marzy się taka praca? Branża informatyczna daje możliwości pracowania gdziekolwiek na świecie, wystarczy przenośny sprzęt, dobre wifi i jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Praca zdalna nie musi oznaczać tylko urokliwych widoków czy miejsc co-workingowych, ale również zacisze własnego domu. Brak korków, normowanych godzin pracy - brzmi rewelacyjnie.

Coraz częściej korzystamy z możliwości pracy w domu. Teoretycznie wiąże się to z oszczędnością naszego czasu, brak dojazdów do miejsca pracy, brak korków, a codzienne obowiązki typu zakupy, możemy robić w godzinach najmniej obleganych. Całą swoją prace możemy dostosować to naszego indywidualnego trybu: możemy pracować w nocy, odsypiać do południa, możemy zrobić sobie weekend w środku tygodnia. Tak naprawdę wszystko jest zależne od nas pod jednym warunkiem - swoją prace musimy wykonać. Tutaj zaczynają się schody, bo wbrew pozorom pracy zdalnej musimy się nauczyć. Trzeba mieć predyspozycje do samomotywacji. Wykonanie obowiązków zawodowych może utrudniać brak kontroli, czy po prostu brak dostosowanego schematu pracy. Czy jesteśmy odpowiednio wydajni, gdy głowę zaprząta nam nowy odcinek serialu lub szum fal na tropikalnej wyspie? Przed podjęciem takiej pracy trzeba zadać sobie pytanie: „Czy jesteśmy odpowiednio zmotywowani do pracy?”.

Kolejnym argumentem, który używamy gdy wybieramy taki model pracy, jest chęć kontaktu z rodziną. Całe dnie spędzane poza domem nie sprzyja relacjom, a my mamy wrażenie, że czas ucieka nam przez palce, szczególnie gdy widzimy rosnące dzieci. Według psychologów, najważniejsze jest wspólne jadanie posiłków, celebrowanie codziennych rytuałów. Trudno tego dokonać, gdy statystycznie 10 godzin dziennie spędzamy poza domem. Niestety, życie szybko weryfikuje nasze założenia, często zmierzamy się z tym, że taki model pracy nie daje nam najważniejszego aspektu wydajnej pracy – komfortu. Cisza, wygodny fotel, dostosowanie przestrzeni, specjalistyczne narzędzia - to wszystko czego może nam brakować w pracy zdalnej.

Firmy w branży IT coraz bardziej prześcigają się w dostosowaniu biur do podniesienia komfortu pracy, a co za tym idzie zadowolenia i wydajności pracownika. W każdej większej firmie mamy już takie dogodności jak sale gier, fotele do masażu, prysznic, strefę relaksu, dedykowanego barierę czy zaplecze gastronomiczne. Aby zadowolić i zatrzymać pracownika, dostosowuje się przestrzeń tak, aby jak najbardziej przypominała tą naszą domową. Nie jest nowością, że w większości firm branży IT chodzi się w kapciach, programiści dostają ulubione batoniki, a w umowach widnieje zapis o stałym dostępie do świeżych owoców i wybranych napojów.

Biuro to nie tylko przestrzeń, ale i ludzie. W ofertach pracy znaleźć możemy informacje o organizowanych „piwnych piątkach” czy zagranicznych wyjazdach integracyjnych. Kontakty interpersonalne są najbardziej pomijanym aspektem w pracy zdalnej. Żadna korespondencja mailowa nie zastąpi rzeczowej rozmowy o pracy. Współpracownicy dają sobie wielkie możliwości rozwoju. Ze względu na specyfikę pracy, programiście może zająć nawet kilka godzin samodzielne szukanie błędu w kodzie , gdzie czasami wystarczyłoby obrócenie się na biurowym krześle i spytanie kolegi obok.

Jaki więc model byłby najlepszym rozwiązaniem? Wszystko zależy od pracownika, od tego w jakich okolicznościach motywuje się najbardziej. Firmy wychodzą więc naprzeciw naszym potrzebą i proponują system mieszany. Jeżeli masz ochotę na zmianę otoczenia, masz możliwość pracy zdalnej w pięknych okolicznościach (nawet na koszt firmy), a po powrocie czeka na Ciebie komfortowe miejsce w biurze. Jeżeli czujesz, że prawie nie widujesz swojej rodziny, nie ma żadnego problemu byś przez pewien czas popracował w domu. Duża konkurencja na rynku pracy sprawia, że pracodawca otwiera się na potrzeby pracownika w każdym aspekcie, bo praca przestała być nieprzyjemnym obowiązkiem, a stała się możliwością rozwoju. Wszystko sprowadza się do tego, że zadowolony pracownik to wydajny pracownik.