< wróć

Wchodzimy w erę gospodarki opartej na wiedzy, dlatego też możemy powiedzieć, że żyjemy w społeczeństwie informacyjnym.

Informacja stała się towarem mającym szerokie zastosowanie. Prężnie rozwijająca się branża IT, przyczynia się to do powstawania nowych gałęzi spełniających aktualne zapotrzebowanie szybko rozwijającego się rynku. Na jakie specjalizację Informacji Technologicznej będzie zapotrzebowanie w 2019 roku?

Cloud Enginier

To dziedzina inżynierii obejmująca szeroki zakres specjalizacji jak inżynieria systemów, oprogramowania, sieci, bezpieczeństwa, wydajności i inżynierii platformowej. Polega na projektowaniu i wdrażaniu chmur obliczeniowych. Największe zastosowanie znajduję w dziale finansowym, ubezpieczeniowym i telekomunikacji. Według międzynarodowej firmy globalnej IDC inwestycje w chmurę będą rosły 20% w skali każdego roku. Już teraz korzysta z niej jedna trzecia firm na polskim rynku. Przedsiębiorcy doceniają jej łatwy dostęp, bezpieczeństwo i niskie koszty infrastruktury. Zarobki specjalistów zajmujących się tą specjalizacją wynoszą średnio od 10 do 16 tys., a nawet pojawiają się oferty, gdzie górne płace przekraczają 20 tys.

Cyberbezpieczeństwo

Rozwój technologiczny wystawia firmy na coraz większe niebezpieczeństwo. Nowe kanały informacyjne otworzyły drogę na ataki cracerów. Zapobieganie cyberatakom jest gwarancją przewagi firm na rynku, a nawet może świadczyć o ich przerwaniu. Branża wymaga szybkiego dostosowania się do nowo powstałych metod i wirusów stosowanych przez cracerów. Polska odgrywa istotną rolę na rynku outsourcingu usług bezpieczeństwa IT współpracując z zagranicznymi spółkami. Powstają u nas Operacyjne Centra Bezpieczeństwa. Inżynier bezpieczeństwa może liczyć na zarobki od 12 o 16 tys.

Software Development

Szeroko pojęte zagadnienie odnosi się do analizy, planowania, projektu i wdrożenia. Jej wyzwaniem jest zapewnienie kompatybilności między- systemowej i ciągłości działania, integralności i kooperacji systemów heterogenicznych oraz minimalizacja czasu produkcji przy maksymalizacji jego jakości. Szczególne zainteresowanie budzi prężnie rozwijający się sektor związany z programowaniem aplikacji, który największą tendencje wzrostową będzie mieć w zakresie aplikacji opartych o sztuczną inteligencje. Programiści mogą spodziewać się wynagrodzenia między 8 a nawet 21 tys.